Bądź na bieżąco, zapisz się do newslettera!

ZOSTAW NAM SWÓJ NUMER
ODDZWONIMY DO CIEBIE W GODZINACH: 8:00 – 16:00

  CZAS NA NOWEGO LIDERA. NAPISZ PROSZĘ, W CZYM MOŻEMY CI POMÓC?

   Komisja Europejska zatwierdziła program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko na lata 2021-2027 (FEnIKS).

   Strona główna/Blog/Komisja Europejska zatwierdziła program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko na lata 2021-2027 (FEnIKS).

   Komisja Europejska zatwierdziła program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko na lata 2021-2027 (dalej: „FEnIKS”). Program ten jest obiecującym następcą znanego unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, który obowiązywał w latach 2014-2020. 

   Zaplanowany budżet w wysokości 25 miliardów euro ma być przeznaczony na projekty z zakresu środowiska, energetyki, transportu, kultury i ochrony zdrowia. Budżet Programu dostępny będzie w formie dotacji, instrumentów finansowych oraz instrumentów łączonych finansowanie zwrotne oraz dotacyjne. 

   Komisja Europejska wyznaczyła klarowne i szczegółowe cele Programu, które skupiają się na poprawie warunków rozwoju kraju poprzez budowę infrastruktury technicznej i społecznej zgodnie z założeniami zrównoważonego rozwoju. Do głównych celów Programu możemy wymienić: 

   • obniżenie emisyjności gospodarki i jej przekształcanie w kierunku gospodarki przyjaznej środowisku; 
   • tworzenie efektywnej i odpornej infrastruktury transportowej, którą cechować będzie jak najniższy negatywny wpływ na środowisko naturalne;
   • poprawę poziomu bezpieczeństwa transportu, w tym rozwój transportu miejskiego w celu osiągnięcia gospodarki zeroemisyjnej;
   • gwarancja równego dostępu do opieki zdrowotnej, jak również systematyczna poprawa odporności systemu ochrony zdrowia;
   • cykliczne wzmacnianie pozycji kultury w rozwoju społecznym i gospodarczym, w tym położenie szczególnego nacisku na element zrównoważonej turystyki w rozwoju gospodarczym. 

   Już wkrótce podamy szczegółowe informacje odnośnie rozpoczęcia pierwszych naborów wniosków oraz wymaganej dokumentacji.