Bądź na bieżąco, zapisz się do newslettera!

ZOSTAW NAM SWÓJ NUMER
ODDZWONIMY DO CIEBIE W GODZINACH: 8:00 – 16:00

  CZAS NA NOWEGO LIDERA. NAPISZ PROSZĘ, W CZYM MOŻEMY CI POMÓC?

   Koronawirus SARS-CoV-2 a dotacje unijne.

   Strona główna/Blog/Koronawirus SARS-CoV-2 a dotacje unijne.

   Dostajemy bardzo dużo pytań na temat wpływu pandemii wirusa SARS-CoV-2 na projekty obecnie realizowane oraz przyszłe konkursy, dlatego krótko przedstawiamy wam jak wygląda obecna sytuacja.

   1. Projekty obecnie realizowane:

   Trzeba przyznać, że instytucje, które wspierają beneficjentów funduszy unijnych, wychodzą naprzeciw trudnościom z jakimi obecnie spotykają się przedsiębiorcy. Dlatego ze zrozumieniem podchodzą do problemów, które napotykamy na swoich projektach i służą nam radą oraz pomocą. Przede wszystkim wyrażają zgodę na przedłużanie terminów realizacji projektów, zmianę wartości wskaźników, zamianę kosztów, przesunięcia kosztów, itp. Dlatego, o ile sytuacja przedsiębiorców się dramatycznie nie pogorszy, to projekty już rozpoczęte powinny zakończyć się z sukcesem. Prosimy się nie bać obecnej sytuacji, bo poprzez wspólne działanie wiele z Państwa problemów można rozwiązać.

   1. Przyszłe konkursy:

   Tutaj spotykamy się z dwoma działaniami – jednym korzystnym dla wnioskodawców, drugim niekorzystnym dla wnioskodawców.

   Zacznijmy może od tego niekorzystnego – niektóre konkursy zostały odwołane i środki z tych konkursów zostały przesunięte na wsparcie służby zdrowia. Pragniemy tutaj podkreślić, że słowo „niekorzystne” zostało użyte tylko jako wskazanie, że mniej jest konkursów, mniej środków dla wnioskodawców. Nie oceniamy słuszności tych działań.

   Działaniem korzystnym jest sprawienie, że środki unijne będą łatwiej dostępne. To znaczy, że są wydłużane terminy konkursów, są zmniejszane wymagania w stosunku do wnioskodawców, są zmniejszane wymagania w Kryteriach Wyboru Projektów, są zwiększane pule środków, itp. Uważamy, że te działania są słuszne i mają szansę zwiększyć ilość inwestycji realizowanych przy wsparciu funduszy unijnych.