Bądź na bieżąco, zapisz się do newslettera!

ZOSTAW NAM SWÓJ NUMER
ODDZWONIMY DO CIEBIE W GODZINACH: 8:00 – 16:00

  CZAS NA NOWEGO LIDERA. NAPISZ PROSZĘ, W CZYM MOŻEMY CI POMÓC?

   Kredyt Ekologiczny – czyli zielone dofinansowanie dla przedsiębiorców 

   Strona główna/Blog/Kredyt Ekologiczny – czyli zielone dofinansowanie dla przedsiębiorców 

   Pierwszy kwartał 2023 roku zaowocuje w nowy instrument finansujący działania skupiające się na transformacji przedsiębiorstw w obszarze efektywności energetycznej. Instrument ten ma przypominać znany przedsiębiorcom Kredyt na Innowacje Technologiczne, a jego źródło finansowania pochodzi z Programu Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki 2021 – 2027 (FENG). 

   Do kogo skierowany jest Kredyt Ekologiczny? 

   Wnioski o jego przyznanie mogą składać przedsiębiorcy z sektora MŚP, czyli mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz spółki small mid-caps i mid-caps:

   • Pierwszy z nich, czyli small mid-cap stanowią przedsiębiorstwa, które zatrudniają nie więcej aniżeli 499 pracowników, których kapitalizacja przekracza progi ustanowione dla sektora MŚP, ale ich bilans roczny nie przekracza 86 mln euro.
   • Natomiast mid-cap to określenie dla przedsiębiorców, w których liczba zatrudnionych pracowników nie przekracza 2999. 

   Naczelnym priorytetem Kredytu Ekologicznego oraz jego założeń jest finansowe wsparcie działań, które dążą do zwiększania efektywności energetycznej przedsiębiorstw, takich jak inwestycje modernizacji oraz budowy nowej infrastruktury. Do takich działań zaliczamy modernizację budynków lub technologicznej linii produkcyjnej, budowa lub modernizacja infrastruktury odnawialnych źródeł energii do użytku własnego w ramach przedsiębiorstwa i wszystkie inne działania, które zwiększają efektywność energetyczną procesów wewnętrznych przedsiębiorstwa.

   Aby otrzymać Kredyt Ekologiczny muszą zostać spełnione pewne wymogi, takie jak:

   • realizacja audytu energetycznego, który jasno określi potrzeby przedsiębiorstwa w tym zakresie,
   • zwiększenie efektywności energetycznej podmiotu o 30% co stanowi minimalny warunek dla chętnych do skorzystania z Kredytu Ekologicznego. 

   W ramach Kredytu Ekologicznego przedsiębiorcom zostanie przyznany kredyt bankowy wraz z premią ekologiczną , a kredytem bankowym będzie można objąć aż 100% kosztów kwalifikowanych projektu. Natomiast premia ekologiczna będzie mogła objąć 70% kosztów kwalifikowanych projektów, a wysokość premii będzie uzależniona od wielkości przedsiębiorstwa oraz lokalizacji inwestycji. Co więcej przedsiębiorca będzie mógł wykorzystać premię ekologiczną na spłatę części zaciągniętego kredytu bankowego.