Bądź na bieżąco, zapisz się do newslettera!

ZOSTAW NAM SWÓJ NUMER
ODDZWONIMY DO CIEBIE W GODZINACH: 8:00 – 16:00

  CZAS NA NOWEGO LIDERA. NAPISZ PROSZĘ, W CZYM MOŻEMY CI POMÓC?

   Zupełnie nowa odsłona Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 – rusza pierwszy konkurs dla SMART przedsiębiorców!

   Strona główna/Blog/Zupełnie nowa odsłona Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 – rusza pierwszy konkurs dla SMART przedsiębiorców!

   Zupełnie nowa odsłona Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 – rusza pierwszy konkurs dla SMART przedsiębiorców!

   Początek lutego przyniósł nam informację o rozpoczęciu naboru do pierwszego konkursu w ramach Ścieżki SMART programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki na lata 2021-2027 (FENG). Już od 21 lutego Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomi proces składania wniosków o dofinansowanie w celu wsparcia rozwoju działań badawczych i innowacyjnych polskich przedsiębiorców z sektora mikro-, małych i średni firm. 

   Ścieżka SMART to zupełnie nowa oferta dla polskich przedsiębiorców i tym samym pierwszy konkurs w ramach programu FENG. Pierwsze nabory do Programu otwierają nowy etap realizacji polityki spójności na lata 2021-2027. Firmy będą mogły ubiegać się o środki unijne, a ich budżet jest imponujący, bo wynosi aż 4,45 mld złotych dla MŚP, a dla dużych firm nawet 667 mld złotych z Funduszy Europejskich. Ścieżka SMART jest skierowana do sektora MŚP, dużych przedsiębiorstw oraz konsorcjów naukowo-przemysłowych, takich jak organizacje i instytucje badawcze, organizacje pozarządowe, uczelnie i inne podmioty systemu szkolnictwa wyższego i nauki. 

   Priorytetem konkursu jest wsparcie rozwoju działań badawczych i innowacyjnych, wzmocnienie współpracy między podmiotami biznesowymi a naukowymi, które skupiają się na kwestiach związanych z gospodarką niskoemisyjną, zmianami klimatu czy gospodarką o obiegu zamkniętym. 

   Wszystkie przedsiębiorstwa, które posiadają plany badawcze i rozwojowe mogą próbować swoich sił i złożyć wymagane wnioski w Ścieżce SMART już od 21 lutego. Nabór potrwa do 12 kwietnia 2023 r. Natomiast w przypadku pominięcia pierwszego terminu na złożenie wniosków, kolejny nabór zostanie ogłoszony już 30 marca. Mając na uwadze wysoki budżet dostępny dla przedsiębiorców, szanse na zdobycie dofinansowania są duże! 

   Należy pamiętać, że ścieżka SMART opiera się na realizacji projektów modułowych. Oznacza to, że przedsiębiorcy muszą wybrać jeden z dwóch dostępnych modułów obligatoryjnych (prace badawczo-rozwojowe lub wdrożenie innowacji) oraz dowolną liczbę modułów fakultatywnych, takich jak: cyfryzacja, zazielenienie przedsiębiorstw, internacjonalizacja, rozwój kompetencji, infrastruktura B+R). Więcej o modułach w ramach Programu FENG pisaliśmy w artykule: https://belder.pl/blog/priorytet-1-programu-fundusze-europejskie-dla-nowoczesnej-gospodarki-2021-2027-feng-zatwierdzonego-przez-komisje-europejska/ 

   Kolejne nabory przewidziane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorstw w ramach Ścieżki SMART ogłoszone będą:

   * 30 marca 2023 r. – nabór dla pojedynczych MŚP

   * 10 maja 2023 r. – nabór dla konsorcjów MŚP

   * 6 czerwca 2023 r. – nabór projektów na rzecz dostępności dla pojedynczych MŚP

   Realizacją programu zajmują się Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).