Bądź na bieżąco, zapisz się do newslettera!

ZOSTAW NAM SWÓJ NUMER
ODDZWONIMY DO CIEBIE W GODZINACH: 8:00 – 16:00

  CZAS NA NOWEGO LIDERA. NAPISZ PROSZĘ, W CZYM MOŻEMY CI POMÓC?

   Jak skutecznie pozyskać dotację?

   Strona główna/Blog/Jak skutecznie pozyskać dotację?

   Z reguły zaczyna się to tak, że znajomy/partner w biznesie mówi nam, że otrzymał dotację albo z reklamy w TV lub Internecie dowiadujemy, że jest możliwość otrzymania dotacji. Zaczynamy szukać o tym informacji i po wyszukaniu konkursu, który nas interesuje podejmujemy decyzję, że chcemy się starać o dotację ze środków z Unii Europejskiej (skoro koledze się udało, to czemu ma mi się nie udać ?). I oczywiście macie rację, każdy ma szansę dotację otrzymać, o ile spełni określone warunki. Wszyscy ubiegamy się o nie na takich samych zasadach. I teraz najważniejsze – co trzeba zrobić, aby skutecznie się o nią starać? Odpowiedź jest prosta – trzeba przygotować dokumentację zgodnie z regulaminem konkursu, załącznikami do niego i w oparciu o kryteria wyboru projektów. Jednak nie brzmi prosto ?? No bo właśnie w praktyce to wcale takie proste nie jest. Zacznijmy od początku.

   Najpierw powinniśmy określić jaki miałby być cel naszego projektu. I tutaj trzeba pamiętać, że celem nie jest zakup np. maszyny do produkcji czy budowa hali produkcyjnej. To są środki, które są konieczne, aby cel zrealizować. Celem może być chęć przeprowadzenia badań, wdrożenia nowego produktu/usługi w działalności firmy czy wdrożenie nowych technologii produkcji. To jest ten moment, kiedy mniej więcej szacujemy koszty projektu, sprawdzamy jaki jest budżet konkursu i ile maksymalnie możemy otrzymać dofinansowania.

   Następnie musimy zapoznać się z kryteriami wyboru projektów, gdzie dowiemy się za co są przyznawane punkty w ramach interesującego nas konkurs. Jest to ważny etap, bo znając swój projekt jesteśmy w stanie policzyć sobie na ile punktów możemy liczyć.

   Jeżeli po przeliczeniu punktów dojdziemy do wniosku, że warto podjąć ryzyko to należy przystąpić do zapoznania się z pełną dokumentacją konkursu oraz przygotowywania dokumentów formalnych (pozwolenia, decyzje, koncesje, rozeznanie rynku, itp.).

   Będąc przygotowanym od strony formalnej, można przystąpić do prac nad wnioskiem oraz załącznikami. Tutaj trzeba pamiętać, aby kierować się poleceniami z instrukcji przygotowania wniosku, regulaminu konkursu oraz dokumentów programowych, w tym dotyczących kwalifikowalności kosztów. Cały czas trzeba brać pod uwagę kryteria wyboru projektów.

   Jeżeli skrupulatnie podejdziemy do tego procesu, to możemy liczyć na skuteczne pozyskanie dotacji.

   Jak widzicie trochę tego jest. Cały proces jest czasochłonny, wymaga znajomości wielu dokumentów i doświadczenia w samym pisaniu dokumentacji. Dlatego, mimo że możliwe jest przygotowanie dokumentacji samodzielnie, rekomendujemy z korzystania z firm doradczych, którzy posiadają odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Biorąc pod uwagę powyższe, weźcie pod uwagę, że przygotowanie skutecznej dokumentacji do konkursu to nie są 2 – 3 tygodnie. Jeżeli, ktoś zdecyduje się napisać wam projekt w takim terminie, to znacznie wzrasta ryzyko niepowodzenia. Podchodźmy do tego procesu mądrze. Planujmy prace, przygotujmy się formalnie, dajmy sobie czas na przygotowanie dokumentacji wysokiej jakości.

   Zapraszamy do współpracy!