Bądź na bieżąco, zapisz się do newslettera!

ZOSTAW NAM SWÓJ NUMER
ODDZWONIMY DO CIEBIE W GODZINACH: 8:00 – 16:00

  CZAS NA NOWEGO LIDERA. NAPISZ PROSZĘ, W CZYM MOŻEMY CI POMÓC?

   Komisja Europejska zatwierdziła program Fundusze Europejskie na Nowoczesną Gospodarkę na lata 2021-2027 (FENG).

   Strona główna/Blog/Komisja Europejska zatwierdziła program Fundusze Europejskie na Nowoczesną Gospodarkę na lata 2021-2027 (FENG).

   Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) to jeden z głównych programów finansowych w ramach nowej polityki spójności na lata 2021-2027. Program ten został oficjalnie zatwierdzony przez Komisję Europejską pod koniec września 2022 roku i stanowi jednocześnie kontynuację dwóch wcześniejszych programów – Innowacyjna Gospodarka (2007-2013) oraz Inteligentny Rozwój (2014-2020). 

   Program FENG realizowany będzie we współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju oraz Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości. 

   Szacowany budżet programu to około 36 mld złotych, a więc niecałe 8 mld EUR, w ramach którego wsparcie oferowane będzie w formie: dotacji, instrumentów finansowych, wsparcia kapitałowego oraz gwarancyjnego, instrumentów łączących finansowanie zwrotne i dotacyjne. 

   Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) będą skierowane do przedsiębiorców, instytucji i organizacji sektora nauki, konsorcjów przedsiębiorców oraz konsorcjów przedsiębiorstw z organizacjami badawczymi, jak również instytucji otoczenia biznesu, takich jak ośrodki przedsiębiorczości, ośrodki innowacji oraz instytucje finansowe. 

   Komisja Europejska wyznaczyła główne cele oraz priorytety w realizacji programu, takie jak:

    • rozbudowa potencjału w zakresie badań i innowacji oraz eksploatację zaawansowanych technologii;
    • wzrost konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw poprzez wsparcie, zapewnienie dofinansowania oraz wdrożenia nowych rozwiązań, internacjonalizacji, rozwoju kompetencji, cyfryzacji oraz ekologicznego ujęcia gospodarki;
    • rozwój umiejętności w kierunku inteligentnej specjalizacji, transformacji przemysłowej i przedsiębiorczości. W tym założenie wsparcia projektów o strategicznym znaczeniu dla polskiej gospodarki poprzez rozbudowę infrastruktury badawczej; 
    • transformacja gospodarki w kierunku Przemysłu 4.0 oraz technologii ukierunkowanych na ekologię i pozytywny wpływ na środowisko naturalne. 

   Dodatkowo jednym z priorytetów jest pomoc techniczna poprzez zapewnienie systemowego wsparcia dla potencjalnych beneficjentów. Przewidywane są działania zarówno zachęcające, jak i ułatwiające ubieganie się o środki z programu FENG, wspieranie beneficjentów w realizacji projektów oraz zapewnienie wsparcia administracyjnego. 

   Na blogu BELDER będziemy informować o terminach realizacji kolejnych etapów programu, w tym rozpoczęcia naboru wniosków oraz szczegółowej dokumentacji dla przedsiębiorców, instytucji i organizacji mogących ubiegać się o wsparcie w ramach FENG.