Pierwszy kwartał 2023 roku zaowocuje w nowy instrument finansujący działania skupiające się na transformacji przedsiębiorstw w obszarze efektywności energetycznej. Instrument ten ma przypominać znany przedsiębiorcom Kredyt na Innowacje Technologiczne, a jego źródło finansowania pochodzi z Programu Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki 2021 – 2027 (FENG).
Do kogo skierowany jest Kredyt Ekologiczny?
Wnioski o jego przyznanie mogą składać przedsiębiorcy z sektora MŚP, czyli mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz spółki small mid-caps i mid-caps:
Naczelnym priorytetem Kredytu Ekologicznego oraz jego założeń jest finansowe wsparcie działań, które dążą do zwiększania efektywności energetycznej przedsiębiorstw, takich jak inwestycje modernizacji oraz budowy nowej infrastruktury. Do takich działań zaliczamy modernizację budynków lub technologicznej linii produkcyjnej, budowa lub modernizacja infrastruktury odnawialnych źródeł energii do użytku własnego w ramach przedsiębiorstwa i wszystkie inne działania, które zwiększają efektywność energetyczną procesów wewnętrznych przedsiębiorstwa.
Aby otrzymać Kredyt Ekologiczny muszą zostać spełnione pewne wymogi, takie jak:
W ramach Kredytu Ekologicznego przedsiębiorcom zostanie przyznany kredyt bankowy wraz z premią ekologiczną , a kredytem bankowym będzie można objąć aż 100% kosztów kwalifikowanych projektu. Natomiast premia ekologiczna będzie mogła objąć 70% kosztów kwalifikowanych projektów, a wysokość premii będzie uzależniona od wielkości przedsiębiorstwa oraz lokalizacji inwestycji. Co więcej przedsiębiorca będzie mógł wykorzystać premię ekologiczną na spłatę części zaciągniętego kredytu bankowego.