Bądź na bieżąco, zapisz się do newslettera!

ZOSTAW NAM SWÓJ NUMER
ODDZWONIMY DO CIEBIE W GODZINACH: 8:00 – 16:00

  CZAS NA NOWEGO LIDERA. NAPISZ PROSZĘ, W CZYM MOŻEMY CI POMÓC?

   Nowe Perspektywy dla Polskich Przedsiębiorstw: Zmiany w Rozporządzeniu GBER

   Strona główna/Blog/Nowe Perspektywy dla Polskich Przedsiębiorstw: Zmiany w Rozporządzeniu GBER

   Komisja Europejska oficjalnie przyjęła pakiet zmian do rozporządzenia (UE) nr 651/2014, zwyczajowo określanego jako GBER (General Block Exemption Regulation). Te zmiany wprowadzają nowe możliwości i perspektywy dla udzielania pomocy publicznej dla przedsiębiorstw w Polsce, ukierunkowując je na innowacje, zrównoważony rozwój i większą konkurencyjność.

   GBER: Słup Trzymający Pomoc Publiczną

   Rozporządzenie GBER stanowi fundament prawny dla udzielania pomocy publicznej przedsiębiorstwom w Unii Europejskiej. Jego istotą jest wyłączenie pewnych kategorii pomocy publicznej spod obowiązku zgłoszenia do Komisji Europejskiej, co ułatwia proces udzielania wsparcia finansowego przez państwa członkowskie. W rezultacie polskie przedsiębiorstwa mogą korzystać z różnych form wsparcia bez konieczności przejścia przez skomplikowany proces zgłoszenia i aprobaty.

   Nowe Zmiany, Nowe Możliwości

   Przyjęcie nowego pakietu zmian do rozporządzenia GBER stanowi prawdziwe otwarcie nowych drzwi dla polskich przedsiębiorców. Zmiany te koncentrują się na kilku kluczowych obszarach, które mają na celu stymulowanie innowacji i zrównoważonego rozwoju:

   • Zrównoważony Rozwój: Zmiany w GBER kładą nacisk na projekty i inicjatywy skoncentrowane na ochronie środowiska i zrównoważonym rozwoju. To oznacza, że firmy inwestujące w działania proekologiczne mogą liczyć na większe wsparcie finansowe, co przyczyni się do bardziej zrównoważonej gospodarki.
   • Innowacje i Badania: Rozwój nowatorskich rozwiązań, innowacyjnych technologii i badań naukowych to klucz do przyszłego sukcesu. Nowe zmiany w GBER ułatwią dostęp do środków finansowych dla firm skupionych na rozwijaniu nowych produktów i usług.
   • Konkurencyjność: Poprzez udostępnienie bardziej dostępnych instrumentów wsparcia finansowego, zmienione GBER ma potencjał do zwiększenia konkurencyjności polskich przedsiębiorstw. Wsparcie finansowe może przyczynić się do rozbudowy działalności, ekspansji na nowe rynki oraz zacieśnienia relacji międzynarodowych.

   Przyjęcie zmian do GBER ma długofalowy wpływ na przyszłość polskiego biznesu. Wprowadzenie nowych możliwości wsparcia publicznego sprzyja rozwijaniu innowacji, tworzeniu ekologicznych rozwiązań oraz zwiększeniu konkurencyjności. To także sygnał, że Unia Europejska zauważa potrzebę wspierania przedsiębiorstw skierowanych na innowacje i zrównoważony rozwój.

   Podsumowanie

   23 czerwca 2023 roku przyniósł polskiemu biznesowi nowe perspektywy. Przyjęcie pakietu zmian do rozporządzenia GBER otwiera drzwi dla przedsiębiorców chcących inwestować w innowacje, badania naukowe i projekty proekologiczne. To krok ku bardziej zrównoważonej i konkurencyjnej przyszłości polskiego sektora gospodarczego, jednocześnie podkreślając rolę Unii Europejskiej w wspieraniu przedsiębiorczości i postępu.