Bądź na bieżąco, zapisz się do newslettera!

ZOSTAW NAM SWÓJ NUMER
ODDZWONIMY DO CIEBIE W GODZINACH: 8:00 – 16:00

  CZAS NA NOWEGO LIDERA. NAPISZ PROSZĘ, W CZYM MOŻEMY CI POMÓC?

   Refundacja czy zaliczka?

   Strona główna/Blog/Refundacja czy zaliczka?

   Każdy kto przygotowywał się do składania wniosku o dotację spotkał się z pojęciami refundacji i zaliczki. Na czym polegają te dwa pojęcie:

   • Refundacja – polega na przekazywaniu dotacji po wcześniejszym zaakceptowaniu kosztów rozliczonych w ramach zaakceptowanego wniosku o płatność.

   Czyli procedura otrzymania dotacji w ramach refundacji wygląda tak – najpierw ponosimy koszty z własnych środków, zbieramy faktury, składamy wniosek o płatność, do którego załączamy opłacone faktury, wniosek o płatność podlega ocenia i jeżeli jest wszystko złożone poprawnie, to otrzymujemy dotację na konto.

   Jak widać cały proces trochę trwa, dlatego rekomendujemy, aby przygotować się na około 2 miesięczny czas oczekiwania na otrzymanie środków na konto (licząc od dnia złożenia wniosku o płatność). Należy o tym pamiętać przygotowując się do realizacji projektu, ponieważ wydłużający się czas oczekiwania na dotację, może mieć wpływ na płynność przedsiębiorstwa.

   • Zaliczka – polega na wcześniejszym otrzymaniu części dotacji na wyodrębniony rachunek bankowy w ramach zaakceptowanego wniosku o płatność zaliczkową.

   Czyli procedura otrzymania dotacji w ramach zaliczki wygląda tak – najpierw składamy wniosek o płatność zaliczkową, po jego akceptacji środki są przelewane na wyodrębniony rachunek bankowy beneficjenta. Następnie ponosimy koszty, gdzie część kosztów opłacamy z konta zaliczkowego a część z konta podstawowego firmy. Po opłaceniu faktur składamy wniosek rozliczający otrzymaną i wydaną zaliczkę. Po zaakceptowaniu wniosku rozliczającego zaliczkę, możemy złożyć kolejny wniosek o transzę zaliczki.

   Cały proces jest zdecydowanie korzystniejszy dla beneficjenta, ponieważ nie ma konieczności wydatkowania dużej ilości środków własnych. Należy przy tym pamiętać, aby prawidłowo wypłacać środki z konta zaliczkowego, tak aby proces rozliczenia zaliczki przebiegł bez negatywnych konsekwencji.

   Biorąc pod uwagę powyższe informacje zaliczki są korzystniejsze dla beneficjentów, ale nie są zawsze możliwe. Należy dokładnie czytać dokumentację konkursową, gdyż tam są zawarte informacje czy dany konkurs dopuszcza zaliczki czy nie.

   Zapraszamy do skorzystania z naszego wsparcia w zakresie rozliczania projektów dofinansowanych ze środków Unii Europejskiej!